Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Guzowianki z gminy Orońsko zaprezentowały teledysk do nowej piosenki "Pod zielonym dębem"

pst
Młodzieżowy zespół ludowy Guzowianki działa od 2014 roku.
Młodzieżowy zespół ludowy Guzowianki działa od 2014 roku. Piotr Stańczak
„Pod zielonym dębem” - tak brzmi tytuł nowej piosenki młodzieżowego zespołu ludowego Guzowianki z gminy Orońsko.

Popularna i lubiana kapela zaprezentowała teledysk do swojego nowego utworu „Pod zielonym dębem”. Jego premiera miała miejsce w ostatnią środę w Publicznej Szkole Podstawowej w Guzowie.

- Po nagraniu własnej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży postanowiliśmy iść do przodu i stworzyć swój własny utwór folkowy pod tytułem „Pod zielonym dębem”. Tekst napisał Marek Mioduszewski, przyjaciel zespołu, redaktor, publicysta, mieszkający na terenie Gminy Orońsko - mówi Wioleta Fijałkowska, menedżerka grupy, która z kolei skomponowała muzykę do piosenki.

Aranżacją instrumentalną zajął się Piotr Stanik, kontrabasista, grający w zespole Guzowianki. Zdjęciami, scenariuszem oraz reżyserią zajął się Rafał Sadowski. Teledysk zrealizowało PR Studio. Nowe artystyczne przedsięwzięcie kapeli wsparła Gminna Komisja do spraw Rozwiązywania Spraw Alkoholowych w Orońsku. „Pod zielonym dębem dziewczyna stała, swego kochanego tam wyglądała, słonko już zachodzi, długo czekać mam? Przyjdźże, przyjdź Jasieńku to ci buzi dam” - tam brzmią pierwsze słowa piosenki. Można spodziewać się, że w kolejnych dniach i tygodniach zyska na popularności, podobnie jak „Błogosławieni Miłosierni”, który to folkowy utwór był hymnem niedawnych Światowych Dni Młodzieży.

Teledysk promuje piosenkę i piękno ziemi radomskiej

Piosenka opowiada o miłości, tęsknocie. Teledysk pokazuje malownicze miejsca, okolice ziemi radomskiej, gminy Orońsko. Wrażenie robi piękna, malownicza sceneria pół, łąk. Dzieło promuje nie tylko sam utwór Guzowianek, ale również uroki naszego regionu, których być może nie doceniamy gołym okiem.

Premiera teledysku miała miejsce przedwczoraj, wydarzenie to wzbudziło duże zainteresowanie wśród fanów, których zespół systematycznie zdobywa coraz więcej - nie tylko w regionie radomskim. W teledysku, oprócz Guzowianek, wystąpił także Michał Ankiewicz - na facebookowym profilu kapeli nazwany wschodzącą gwiazdą polskiego aktorstwa. Teledysk bije kolejne rekordy popularności. W czwartek, przed godziną 18 miał na kanale Youtube ponad 1800 wyświetleń.

Od 27 lipca do 5 sierpnia w guzowskiej szkole odbywały się warsztaty muzyczne, które prowadzili: wspomniani Fijałkowska i Stanik. Zarówno Guzowianki jak też inni młodzi wykonawcy z gminy uczyli się nowego utworu. Gościnnie warsztaty poprowadziła Olga Nawara.

Przygotowania w pocie czoła

- W utworze można usłyszeć takie instrumenty jak: skrzypce, flet poprzeczny, klarnet, akordeon, gitarę, kontrabas oraz bębenek - mówi Fijałkowska, kierowniczka i zarazem dobry duch zespołu.

Kapela powstała w 2014 roku i składa się głównie z absolwentów i uczniów miejscowej szkoły podstawowej. W tym roku popularność zyskała dzięki wspomnianemu wcześniej hymnowi „Błogosławieni Miłosierni”. Koncertowała w wielu miejscach w powiecie szydłowieckim czy regionie radomskim.

Jaka jest geneza powstawania tej pierwszej piosenki? - Utwór zaczęliśmy nagrywać na początku kwietnia, potrzebowaliśmy na to miesiąc czasu. Premiera, która miała miejsce w szkole podstawowej w Guzowie wzruszyła wszystkich obecnych. Płakali wówczas nawet mężczyźni - mówi opiekunka zespołu. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku piosenki „Pod zielonym dębem” zdjęcia do teledysku kręcono m.in. na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, obok kościoła w tej miejscowości oraz w Guzowie. Prezentują one malownicze zakątki gminy. Kapela przeznaczyła na ten cel fundusze, jakie udało jej się zebrać podczas licytacji w trakcie imprez i potańcówek w Guzowie oraz Domu Pomocy Społecznej w Łaziskach. Przedsięwzięcie dofinansował także Urząd Gminy w Orońsku.

Hymn „Błogosławieni Miłosierni” dał im popularność

Zespół powstał w maju ubiegłego roku, od początku opiekuje się nim wspomniana Wiola Fijałkowska, która na co dzień uczy muzyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Guzowie. Pochodzi ze znanej w gminie oraz regionie muzykalnej rodziny Bursów. Ma przy tym świetny kontakt z dziećmi, młodzieżą.

- Podczas zajęć w szkolnym kółku muzycznym często uczyliśmy się piosenek ludowych. Dziewczynom spodobał się ten repertuar i tak się wszystko zaczęło. W składzie grupy mamy jednego chłopca, rozpiętość wiekowa członków zespołu wynosi od siedmiu do 17 lat, większość pochodzi z Guzowa i gminy - mówi menedżerka kapeli. Jest motorem napędowym dla kapeli, ale sama przyznaje, że to jej podopieczne motywują ją do kolejnych występów, prób. Tak powstają później kolejne dzieła, jak właśnie „Pod zielonym dębem”.

Bez prądu też grają i śpiewają!

Zespół liczy 21 osób. Ostatnio dużo koncertuje. W maju dwukrotnie występował m.in. w Szydłowcu, 26 czerwca zaśpiewał podczas festynu folkowego w Orońsku, także w tym miesiącu czeka go półfinał radomskiego konkursu „Co za Talent”. Guzowianki wzięły udział w diecezjalnych obchodach Światowych Dni Młodzieży. Cieszyły publiczność podczas lipcowego festynu Folkowe Lato w Centrum Rzeźby Polskiej. 15 sierpnia na stadionie Oronki Orońsko odbył się festyn rodzinny, tego też dnia w parafii zawsze organizowany jest odpust. Guzowianki pojawiły się na scenie i zostały nagrodzone gromkimi brawami - podobnie jak na wszystkich arenach, gdzie koncertują.

Nam w pamięci zapadł szczególnie występ 3 maja tego roku podczas tradycyjnych Szydłowieckich Zygmuntów. Chyba po raz pierwszy w historii swej działalności zespół zaśpiewał a’capella - bez prądu. Spowodowały to same warunki atmosferyczne. Burza spowodowała awarię prądu, zespół musiał opuścić scenę, ale nie zaprzestał koncertu. Kontynuował go... na schodach, przy wejściu do ratusza miejskiego. Oczywiście ku uciesze miejscowej, wytrwałej publiczności. Guzowianki zyskały więc uznanie, sympatię nie tylko za walory artystyczne, ale i stosunek do słuchaczy, swoich fanów.

- Dotychczasowy sukces zawdzięczamy przede wszystkim zaangażowaniu dzieci oraz rodziców. Wiele wysiłku wkładają oni w kolejne próby, występy, koncerty. Dzięki temu prezentują coraz wyższy poziom muzyczny i mogą cieszyć słuchaczy swoim talentem - przyznaje opiekunka grupy.

Skład zespołu Guzowianki: Wiktoria Białas, Izabela Bursa, Alicja Ciechowicz, Zuzanna Deja, Zuzanna Gibała, Natalia Grduk, Wiktoria Kowalczyk, Łucja Materkowska, Sabina Materkowska, Kinga Najman, Alicja Rejczak, Patrycja Rejczak, Wiktoria Sadownik, Amelia Suligowska, Aleksandra Suwała, Filip Zieliński. Opiekun: Wioleta Fijałkowska. Kapela: Jacek Bursa - akordeon, Bartłomiej Bursa - skrzypce, Cezary Bursa - bębenek, instrumenty perkusyjne, Piotr Stanik - kontrabas, Wioleta Fijałkowska - flet poprzeczny. Gościnnie grają: Agata Towarek - gitara, baraban, śpiew Dominik Jabłoński - instrumenty perkusyjne.

Zobacz teledysk zespołu Guzowianki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szydlowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto