Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach idzie na historyczny rekord

Zbigniew Biskupski AIP
urząd pracy
urząd pracy arch. Polskapress / zdj. ilustracyjne
Szczególnie cieszy fakt, że najwyraźniejszy spadek bezrobocia widoczny jest w regionach, w których dostęp do pracy był dotąd najbardziej ograniczony. Najlepszy przykład stanowi województwo warmińsko-mazurskie, w którym poziom bezrobocia spadł w czerwcu o 0,7 pp. m/m.

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym nastąpił spadek bezrobocia w Polsce. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,8 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2008 r. Zmniejszają się także różnice w poziomie bezrobocia między poszczególnymi województwami. Pozytywny trend wiąże się ze wzrostem gospodarczym, który generuje popyt na pracowników, a obecnie wspomagany jest także sezonowością. Jeżeli tempo spadku bezrobocia utrzyma się w następnych miesiącach, będziemy świadkami kolejnych rekordów.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu br. wyniosła 8,8 proc.. To o 0,3 pp. mniej niż w maju tego roku (9,1 proc.) i 1,5 pp. mniej niż w czerwcu 2015 r. (10,3 proc.). Pod koniec czerwca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1, 392 mln osób, a więc o 64,4 tys. osób mniej niż przed miesiącem.

Okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja poprawie wyników bezrobocia i napędza rynek pracy. Jednak następujący w Polsce spadek liczby osób bez zatrudnienia trwa zbyt długo, aby tłumaczyć go jedynie czynnikami sezonowymi. Za regularnie zmniejszającą się stopę bezrobocia odpowiada przede wszystkim wzrost koniunktury gospodarczej, o którym świadczą rosnące poziomy zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i wzrost produkcji przemysłowej o 6 proc. r/r. Dlatego należy oczekiwać, że przez kolejne 3-4 miesiące będziemy nadal świadkami malejącej stopy bezrobocia, bo będzie powodować wyznaczanie nowych rekordów w ostatniej 25-letniej historii rynku pracy w Polsce. Długoterminowe utrzymanie tych trendów będzie oznaczało systematyczne odchodzenie od granicy 1,5 mln osób pozostających bez pracy i zbliżaniem się do modelu bezrobocia naturalnego – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane o bezrobociu w poszczególnych województwach. Wynika z nich, że największe spadki nastąpiły w województwach: lubuskim ( - 2,1 r/r), zachodniopomorskim ( -2,4 r/r) i warmińsko-mazurskim (-2,2 r/r). Co istotne, liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach, a najbardziej w tych, które borykają się z największą liczbą osób bez pracy.

Wyrównywanie rynku pracy następuje na terenie całej Polski. Szczególnie cieszy fakt, że najwyraźniejszy spadek bezrobocia widoczny jest w regionach, w których dostęp do pracy był dotąd najbardziej ograniczony. Najlepszy przykład stanowi województwo warmińsko-mazurskie, w którym poziom bezrobocia spadł w czerwcu o 0,7 pp. m/m. Z kolei najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej przybywa w regionach o najwyższym poziomie urbanizacji, a więc na Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce – dodaje Krzysztof Inglot.

Więcej informacji z Warmii i Mazur jest na stronie: warminskomazurskie.naszemiasto.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto